मेरो घर एमाले हो, मेरो अभिभावक कमरेड ओली हुनः भीम रावल

साउन ३० काठमाडौं l नेकपा एमालेको विभाजन निश्चितप्राय अवस्थामा पुगको छ । एमालेको मूलधारबाहेक माधव नेपाल र झलनाथ खनाल समूहभित्र पनि दुईधार प्रष्ट देखिएको छ । एउटा धार पार्टी एकताको पक्षमा खुलेको छ । अर्को धार नयाँ पार्टी निर्माण गर्नुपर्ने पक्षमा देखिएको छ । यो दुई धार त्यतिबेला बलियो बन्यो जतिबेला नेता झलनाथ खनाल मृगौलाको समस्याका कारण नर्भिक अस्पतालमा भर्ना भए ।

नर्भिक अस्पतालबाट भारत जाने दिन खनालको नाममा एउटा विज्ञप्ति जारी भयो, जुन नेता भीम आचार्यले मस्यौदा गरेका थिए । उक्त विज्ञप्तिमा एकताको विकल्प नभएको सन्देश थियो, त्यही सन्देशपछि नेपाल–खनाल समूहभित्र दुई धार प्रष्फुटन भएको स्रोतको दावी छ । र, आचार्य विवादमा तानिए । त्यसैकारण २०७८ असार २९ गते नेता खनालले भारतबाट शेरबहादुर देउवाको पक्षमा विज्ञप्ति निकाले । उक्त विज्ञप्ति आएको आचार्य स्वयम्ले पत्तो पाएनन् ।

कसले मस्यौदा ग¥यो भन्ने आचार्यले पत्तो नपाउँदै माधव नेपालले स्थायी समितिको ग्रुपमा सेयर गरे । नेपालले ग्रुपमा सेयर गर्दा आचार्यसहितको टोली माधव नेपालकै निवासमा थिए । आफूलाई थाहा नै नदिई खनालको विज्ञप्ति आएपछि रिसाएका आचार्य फन्केर हिंडेका थिए ।

यो समस्या त्यतिमात्र टुंगिएन । २०७८ साउन २२ गते नेपाल–खनाल समूहको केन्द्रीय कमिटीको बिचमा स्थायी समिति बैठकमा पनि आचार्यले नेता नेपालको गाली खानुप¥यो । बाहिर नेपालविनाको पनि एमाले एकता हुन सक्ने बताइरहेका आचार्यले त्यहाँ नेपालविनाको एकता परिकल्पना नै गर्न नसक्ने धारणा राखेका थिए । लगत्तै नेपालले तपाईले बोलेको कुराको प्रमाण दिउँ रु भन्दै आचार्यलाई थर्काएको प्रत्यक्षदर्शी स्रोत बताउछ। त्यसपछि मौन बसेका आचार्यसहित अन्य केही नेताहरु पनि बोलेनन् ।

आश्चार्य चाहिं केही महिना यता नेपाल–खनाल समूहमा खनालनिकट केही नेताहरु अस्वभाविक रुपमा एकताको पक्षमा उभिएका छन् । घनश्याम भुसाल, सुरेन्द्र पाण्डे, भीम आचार्य, अष्टलक्ष्मी शाक्य, योगेश भट्टराई, अरुण नेपाल, निरज आचार्यसहितका खनालनिकट मानिएका नेताहरु अहिले नेपाललाई छोडेर पनि एकता गर्न सकिने धारणा राखिरहेका छन् ।

ओलीनिकट नेताहरुसँग उनीहरुले अन्तिममा नेपाललाई छोडेर एमालेमा रहनसक्ने बताइरहेका छन् । यो सन्देश भीम रावलले पनि अध्यक्ष ओलीसँग पु¥याइसकेका छन् ।

विभाजन भएको अवस्थामा आफू एमालेमै रहने रावलले भनिसकेको स्रोतको दावी छ । ”विभाजन भए म एमालेमै रहन्छु भीम रावलले भनेका छन्”, स्रोत भन्छ । यस्तै भीम रावल अहिले ओलीलाइ राजनेता मान्न समेत थालेका छन । एमालेलाइ आफनो घर ठानेर योगदान गनेृ र ओलीबाट सल्लाह सुुझाब लिने प्रण समेत गरेका छन ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *